Τα νέα της Κυπαρισσίας κι όχι μόνο, έγκυρα και έγκαιρα!

Α.Ο.Κ: Σκόνταψε στις τρικλοποδιές του κ. Αλεξέα

KyparissiaNews.Gr_Fotis_Panagopoulos_ntermpi

Άλλη μια κακή διαιτησία, επισκίασε το Μεσσηνιακό ντέρμπι με τους πρωταθλητές να βρίσκονται με την πλάτη στον τοίχο, καθώς ο «άρχοντας» του αγώνα απέδειξε τον λόγο που αποκαλούνται έτσι οι διαιτητές, με τον χειρότερο δυνατό τρόπο.
Ο διαιτητής του αγώνα, εκτός του ότι κατάφερε να είναι ο αρνητικός πρωταγωνιστής του παιχνιδιού, κατάφερε να δημιουργήσει παράπονα και στις δύο ομάδες, με τους πρωταθλητές να αδικούνται σε κρίσιμα σημεία του ματς που σίγουρα λαμβάνουν μορφή αλλοίωσης του αποτελέσματος.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς, με τις δύο ομάδες να επιδεικνύουν πάθος, να βγάζουν ένταση με αποτέλεσμα, παρότι στα πρώτα λεπτά δεν είχε γίνει η μεγάλη φάση, οι φίλαθλοι να «προαλείφονται» για ένα θεαματικό ντέρμπι.
Ωστόσο ο κ. Αλεξέας αποφάσισε να κάνει «άνω κάτω» το παιχνίδι με σφυρίγματα βγαλμένα από την σφαίρα της φαντασίας.
Η αρχή έγινε μετά το 20 λεπτό, όταν ο Παπαγεωργίου των φιλοξενούμενων βρέθηκε στο χόρτο, εντός της περιοχής του Αντωνόπουλου, με τον κύριο Αλεξέα να καταλογίζει πέναλτι σε βάρος μας, χρεώνοντας την παράβαση στον Αργυρόπουλο.
Αυτή η φάση έβαλε και την φωτιά στην κερκίδα, ξυπνώντας μνήμες από περσινά παιχνίδια με «χειρουργικές» αποφάσεις των διαιτητών.
Το 0-1 έγινε όχι από το πέναλτι το οποίο απέκρουσε ο έμπειρος Αντωνόπουλος, αλλά από την επαναφορά της μπάλας, με κοντινό πλασέ του Δούνια.
Οι ποδοσφαιριστές του Γιάννη Δανίκα δεν το έβαλαν κάτω και σαν γνήσιοι πρωταθλητές πίεσαν σε όλο το μήκος και σε όλο το πλάτος του γηπέδου, αναζητώντας την γρήγορη ισοφάριση.
Αυτό και έγινε με τον ικανότατο Χρήστο Παπαγεωργίου, μόλις τρία λεπτά μετά το 0-1 να σεντράρει και τον Καμποσιώρη να δηλώνει με τον πιο εμφαντικό τρόπο ότι επέστρεψε, καθώς με κεφαλιά σημείωσε το 1-1 και έδωσε το «σήμα» τόσο στους συμπαίκτες του, όσο και στην κερκίδα για την αντεπίθεση που θα εξαπέλυαν οι κυανόλευκοι.
Παρότι οι γηπεδούχοι πίεσαν αρκετά και βρέθηκαν ου ολίγες φορές στα αντίπαλα καρέ, δεν κατάφεραν να πετύχουν κάτι περισσότερο στα πρώτα 45 λεπτά και το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδας ισόπαλες με σκορ 1-1 και τον Α.Ο.Κ να διαμαρτύρεται έντονα για το πέναλτι που στην εξέλιξη της φάσης μετά την εκτέλεσή του, ήρθε το 0-1.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι ποδοσφαιριστές του κ. Δανίκα μπήκαν ορεξάτοι και έδειξαν από την αρχή τα δόντια τους. Ωστόσο, οι σημαίες των βοηθών κυμάτιζαν και η σφυρίχτρα του κ. Αλεξέα, αντηχούσε στο Δημοτικό Γήπεδο Κυπαρισσίας μετά από κάθε καλή και με προϋποθέσεις προσπάθεια επίθεσης των γηπεδούχων. Οφσάιντ, φάουλ, πλάγια άουτ, όλα σε βάρος των γηπεδούχων, αρκεί να μην βγουν μπροστά.
Ωστόσο, επειδή η ποιότητα ορισμένων ποδοσφαιριστών δεν σταματιέται με σφυρίχτρες πάντα, ο Ντέγιαν Μιλοσέσκι εκτέλεσε φάουλ και ο Χρήστος Παπαγεωργίου με πλασέ έβαλε οδηγό του σκορ τον Α.Ο.Κ κάνοτνας την μεγάλη ανατροπή του ντέρμπι και βάζοντας τις βάσεις για το τρίποντο.
Η αδράνεια που χαρακτηρίζει φέτος το σύνολο των κυανόλευκων στα τελευταία 10-15 λεπτά του κάθε αγώνα, δεν έλλειψε ούτε από το σημερινό ντέρμπι, έτσι, στο 81ο λεπτό, αμαρκάριστος ο αμυντικός των φιλοξενούμενων, Μπίζος, βρέθηκε στο κέντρο της άμυνας των Τριφύλιων και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνιά του Αντωνόπουλου.
Αυτό «ξύπνησε» έστω και καθυστερημένα τους γηπεδούχους που βγήκαν πάση δυνάμει μπροστά με σκοπό να πάρουν και πάλι κεφάλι στο σκορ, έστω και αν υπολοίποντας ελάχιστα λεπτά.
Εις μάτην όμως καθώς ο «άρχοντας» όπως είπαμε και στην αρχή κ. Αλεξέας είχε άλλα σχέδια.
Οι γηπεδούχοι παρότι βρέθηκαν με τον Αργυρόπουλο σε θέση για γκολ, ο κυανόλευκος βρέθηκε στο έδαφος με τον διαιτητή Αλεξέα να δίνει άμεσα… «θέατρο» και κίτρινη στον ποδοσφαιριστή των γηπεδούχων (2η), αφήνοντας τους πρωταθλητές με δέκα παίκτες, φέρνοντας την αριθμητική ισορροπία στο ματς, (νωρίτερα είχε αποβληθεί και φιλοξενούμενος).
Ακόμα «ταλανίζει» του Κυπαρίσσιους παίκτες και φιλάθλους το ερώτημα, «εφόσον ο Αργυρόπουλος ήταν έτοιμος να σκοράρει, ποιος ο λόγος να πέσει και να κάνει θέατρο;».
Φυσικά κανείς δεν μπορεί να το απαντήσει, ούτε και να το εξηγήσει στον διαιτητή του αγώνα.
Με αυτά και με αυτά, ο Α.Ο.Κ μετά τον Κόλλια, «χάνει» και τον Αργυρόπουλο από το ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής στο «νησί» κόντρα στον πρωτοπόρο Πάμισσο.