Τα νέα της Κυπαρισσίας κι όχι μόνο, έγκυρα και έγκαιρα!

«Χαλαρά» ο Α.Ο.Κ και 0-3

KyparissiaNews.Gr - AOK_LOGO_ 1952.900pxl

Ένα χαλαρό απόγευμα πέρασαν στο Δώριο οι ποδοσφαιριστές του Γιάννη Δανίκα καθώς, με το ευρύ 0-3, αντίστοιχο σκορ με τον αγώνα του πρώτου γύρου, οι πρωταθλητές Μεσσηνίας πήραν την πέμπτη σερί νίκη τους και συνεχίζουν να ελπίζουν, κρατώντας απόσταση «βολής» από τον δεύτερο Τσικλητήρα και σταθερή διαφορά από τον πρωτοπόρο Πάμισσο, σε κάποιο στραβοπάτημα ώστε να είναι σε θέση να το εκμεταλλευτούν.
Οι φιλοξενούμενοι παρότι πέτυχαν και τα τρία τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο, μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και είχαν την ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, τόσο με τους «παλιούς» Παπαγεωργίου και Γεωργιόπουλο, όσο και με τον νεοαποκτηθέντα Μοντεσάντο, ποδοσφαιριστή που αποκτήθηκε στην τρέχουσα μεταγραφική περίοδο και αποδεικνύεται αρκούντως πετυχημένη προσθήκη μέχρι τώρα.
Η κατοχή αλλά και η υπεροχή ήταν ρόλος για έναν αλλά αυτό έκανε τους φιλοξενούμενους να «φλυαρούν» και να χάνουν την ουσία.
Έτσι το γκολ δεν ήρθε και οι κυανόλευκοι στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαν πιο αποφασισμένοι και με πιο καθαρό μυαλό στο τελείωμα των φάσεων.
Ψύχραιμοι, αποφασισμένοι και πάνω από όλα σοβαροί, οι ποδοσφαιριστές του Γιάννη Δανίκα μπήκαν στον αγώνα για να «καθαρίσουν» το παιχνίδι, πριν το 0-0 αρχίσει να τους «βαραίνει» τα πόδια.
Δείγμα της σοβαρότητας και του επαγγελματισμού ο Γεωργιόπουλος, στο 68ο λεπτό, σκόραρε και «άνοιξε» το σκορ απέναντι στην παλιά του ομάδα με ένα όμορφο σουτ.
Βέβαια χάρισε την ευχαρίστηση σε όλη την ομάδα και αυτός το πανηγύρισε μόνο εσωτερικά, καθώς σκόραρε απέναντι στην ομάδα που τον μάθαμε!!!
Μετά το τέρμα του Γεωργιόπουλου όλα έγινα πιο απλά για τους φιλοξενούμενους. Τα πόδια «λύθηκαν», το όποιο άγχος είχε αρχίσει να «φωλιάζει» σε μερικούς εξαφανίστηκε και με απλό, σαν φυσικό επακόλουθο τρόπο, ήρθαν και τα άλλα δύο γκολ για τον Α.Ο. Κυπαρισσίας.
Οκτώ λεπτά αργότερα, ήταν ο «φούλης» Νίκος Κόλλιας, που πέρασε στο ματς στο 46ο λεπτό στην θέση του Κωνσταντόπουλου, ο οποίος με μια πολύ καλή προβολή, εκμεταλλεύτηκε την παράλληλη σέντρα του Καμποσιώρη και «έγραψε» το 0-2.
Η «μηχανή» ζεστάθηκε όμως και οι φιλοξενούμενοι δεν έμειναν στο 0-2.
Δύο λεπτά αργότερα, στο 78ο λεπτό, πάλι με τον Γεωργιόπουλο αλλά αυτή τη φορά με κοντινό πλασέ, ο δείκτης του σκορ ανέβηκε στο 0-3 όπου και σταμάτησε μέχρι και το τελικό σφύριγμα του κ. Σερεμέτη.
Στα θετικά του αγώνα, εκτός από την νίκη φυσικά και την καλή εμφάνιση, η επιστροφή του Ίλιε ο οποίος αρχίζει να επανέρχεται σε αγωνιστικούς ρυθμούς και να αποκτά λεπτά συμμετοχής.
Τέλος, αποτελεί «τραγέλαφο» η απροθυμία των αγροτών που δικαίως διαμαρτύρονται με μπλόκα στο «τρίγωνο» του Καλό Νερού, να ΜΗΝ επιτρέψουν στην ομάδα να περάσει με αποτέλεσμα να κληθούν ταξί ώστε να μεταφερθούν οι ποδοσφαιριστές στο Δώριο.
Για τον Α.Ο.Κ αγωνίστηκαν οι: Αντωνόπουλος, Ανδρουτσής, Γιαννόπουλος, Φράγκος, Κωνσταντόπουλος (46’), Δημητρουλόπουλος, Αργυρόπουλος, Καμποσιώρης, Γεωργιόπουλος, Παπαγεωργίου, Μοντεσάντος(64’)
Αλλαγές:Κόλλιας (46΄), Μιτρόφ (64΄)
Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο κ. Σερεμέτης Π. με βοηθούς τους κυρίους Κασκάνη Φ. και Τσοπανάκη Χ.