Τα νέα της Κυπαρισσίας κι όχι μόνο, έγκυρα και έγκαιρα!

Διπλό με τον Απόλλωνα ο Α.Ο.Κ μετά από 3 σεζόν!

…του Παναγιώτη Σ. Ανδρινόπουλου

Με ένα «καθαρό» διπλό πέρασε από το «Γ. Λουκαρέας» ο Α.Ο Κυπαρισσίας.
Ο Νίκος Φρούσσος και οι ποδοσφαιριστές του κατάφεραν και «ξόρκισαν» τον κακό δαίμονα της ισοπαλίας και παρότι δεν ήρθε όσο εύκολα δείχνει το σκορ, έφεραν το τρίποντο στην πόλη μας με ότι συνεπάγεται για την συνέχεια.
Οι κυανόλευκοι μπήκαν στο παιχνίδι νωθροί, μουδιασμένοι, με αποτέλεσμα για 45 λεπτά να μην πατήσουν στην περιοχή των γηπεδούχων. Αντίθετα, άφησαν την εντύπωση ότι και φέτος θα έχουμε «μια από τα ίδια», όταν για τρία συνεχόμενα χρόνια οι ομάδα της Κυπαρισσίας αποχωρούσε από το «Γ. Λουκαρέας» με τον βαθμό της ισοπαλίας.
Στο δεύτερο ημίχρονο όμως τα πράγματα ήταν κάπως διαφορετικά καθώς από την έναρξη όχι μόνο επισκέφτηκαν τα αντίπαλα καρέ αλλά απείλησαν δύο φορές κιόλας, αρχικά με ένα χτύπημα φάουλ του Ντέγιαν Μιλοσέσκι και στην επαναφορά με τον Παναγόπουλο ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του αντίπαλου κίπερ.
Ωστόσο το τέρμα του κυανόλευκου επιθετικού ακυρώθηκε ορθά καθώς ο περσινός πρώτος σκόρερ βρισκόταν εκτεθειμένος.
Όμως αυτό ήταν αρκετό να αλλάξει η ροή του αγώνα και να ανέβει κάπως ο ρυθμός από πλευράς φιλοξενούμενων.
Ο Φρούσσος ανακάτεψε πολλές φορές την τράπουλα και κάπου εικοσάλεπτο αντικατέστησε τον Κωνσταντόπουλο με τον Νίκο Κόλλια.
Ο φιλιατρινός που μπήκε «μανιασμένος» στο παιχνίδι, άλλαξε όλη την εικόνα των φιλοξενούμενων.
Από δική του ενέργεια ήρθε και το γκολ της λύτρωσης που «έλυσε» κυριολεκτικά τα πόδια των συμπαικτών του.
Ήταν στο 75ο λεπτό περίπου όταν μετά από μια δική του επέλαση από τα αριστερά κατά την διάρκεια της οποίας ζάλισε την αντίπαλη άμυνα, οι γηπεδούχοι έδιωξαν όπως όπως με αποτέλεσμα ο Δημητρουλόπουλος με ένα απευθείας σουτ λίγο έξω από την περιοχή να γράψει το 0-1.
Αυτό ήταν το «κλειδί» για τους ποδοσφαιριστές του Νίκου Φρούσσου οι οποί μετά το 0-1 έδειξαν να παίζουν χωρίς άγχος και να εμφανίζονται πιο δημιουργικοί και πιο απειλητικοί.
Τα τελευταία δέκα λεπτά είχαν χρώμα κυανόλευκο και μάλιστα Κυπαρίσσιο.
Οι φιλοξενούμενοι «ανέβηκαν», βρήκαν χώρους και πολιόρκησαν την αντίπαλη περιοχή.
Κάπου στο 80 ήρθε η σειρά του Ντέγιαν Μιλοσέσκι να κάνει αυτό το οποίο ξέρει καλύτερα από κάθε τι άλλο μέσα στο γήπεδο.
Σε ένα κερδισμένο φάουλ, λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, στην αριστερή πλευρά των φιλοξενούμενων, με απευθείας χτύπημα έστειλε την μπάλα για δεύτερη φορά στα αντίπαλα δίχτυα.
Μάλιστα το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε στα επόμενα λεπτά, όταν οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν φάουλ πάλι έξω από την περιοχή του Απόλλωνα αλλά στην απέναντι πλευρά αυτή τη φορά.
Εκεί πήγε και πάλι ο Ντέγιαν ο οποίος επιβεβαίωσε την φήμη που τον ακολουθεί, καθώς με το άλλο πόδι, έστειλε εκ νέου την μπάλα στο πλεχτό διαμορφώνοντας το τελικό 0-3, ξορκίζοντας τον «κακό δαίμονα» Απόλλωνα και στέλνοντας την ομάδα στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 10 βαθμούς, πίσω από Πάμισσο και Τσικλητήρα.
Παρότι ο Α.Ο.Κ εκπλήρωσε την αποστολή του και πέρα από τις λέξεις «κακός δαίμονας» και λοιπά τέτοια, οι ποδοσφαιριστές του Νίκου Φρούσσου προβλημάτισαν με την απόδοση τους καθώς για 70 λεπτά δεν μπορούσαν να κάμψουν την αντίσταση ενός Απόλλωνα που σε τίποτα δεν θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ομάδα -φόβητρο, ούτε καν η ομάδα που άλλα χρόνια «έκοβε» βαθμούς από τους πρωταθλητές.
Ενδεικτικό ότι οι γηπεδούχοι μετά και την ολοκλήρωση της 4ης αγνωστικής παρέμειναν στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με 0 βαθμούς.
Αυτό είναι κάτι που πρέπει να απασχολήσει την τεχνική ηγεσία της ομάδας καθώς τα δύσκολα είναι μπροστά μας .
Για τον Α.Ο.Κ αγωνίστηκαν οι: Αντωνόπουλος, Γιαννόπουλος, Ανδρουτσής, Γαργαρώνης, Γεωργιόπουλος, Δημητρουλόπουλος, Αργυρόπουλος, Μιλοσέσκι, Κωνσταντόπουλος (65’), Παπαγεωργίου και Παναγόπουλος.
Αλλαγές: Κόλλιας (65’)
Διαιτητής του αγώνα ήταν ο κ. Κ. Ψηλοπαναγιώτης με βοηθούς τους κ.κ Μ. Καρβούνη και Χ. Γεωργαντά.